חאן מרחב עם

טיולי שטח עם רכב באגי

אם תשאלו כמעט כל אדם שלא שומר שבת וגר במושב או יישוב מה הוא עשה בסוף השבוע, יש סיכוי לא רע שהוא יאמר לכם שהוא יצא לטיול שטח עם רכב באגי. טיולי שטח עם רכב באגי הפכו להיות חלק משמעותי מעולם תרבות הפנאי והחופש בארץ, ולא סתם. מדובר בחווית אקסטרים ייחודית ומהנה.

אבל מה זה בכלל אומר "רכב באגי"? והאם יש סוגים שונים של רכבי באגי? האם מותר לנהוג ברכב באגי בכל מקום? את התשובות לשאלות האלו, יחד עם עוד מידע רב בנושא תוכלו למצוא ממש כאן.

למה קוראים לרכב באגי בשם שלו

בואו נתחיל מקצת היסטוריה. רכב באגי הפך להיות שם גנרי לכל רכב שטח בישראל, אך למעשה המונח המקורי מתייחס לסוג רכב מאוד ספציפי. כיום, אם תדברו בישראל על רכב באגי, ככל הנראה אתם מתכוונים לרייזר או לטרקטורון.

רכב הבאגי המקורי נועד לנסיעה בשטחים חוליים, ונבנה על בסיס מכונית החיפושית המפורסמת של פולקסווגן (Bug = חרק או ג'וק, כמו שהחיפושית היא סוג של חרק). שמו של רכב הבאגי נגזר מצורתו הייחודית המזכירה מעט, ובכן, חרק.

איפה מותר לטייל עם רכב באגי בשטח

לפי החוק במדינת ישראל, מותר לטייל עם רכב באגי בשטח אך ורק בכבישים המסומנים לכך. במפות תוכלו לראות את הכבישים הללו מסומנים בתור כבישי 4X4. יחד עם זאת, מרבית המשתמשים בוחרים להתעלם מהחוק, ומסתכנים בקנסות גבוהים ואף בהחרמה של רכבי הבאגי שלהם. מבנהו של הבאגי מאפשר לנהגים לנהוג כמעט בכל תוואי דרך.

באיזה רכב שטח לבחור לטיול טרקטורונים

אם אתם רוצים לרכוש רכב באגי לטיול שטח, סביר להניח שאתם מתלבטים בין שתי אפשרויות עיקריות – רכב שטח פולריס (Polaris) מול רכב שטח קאן אם (Can Am). אם אתם רוצים לקבל מידע נוסף על דגמים אלו היכנסו לאקשן מוטורס: https://www.motorcenter.co.il/, מדובר שני סוגי הרכב הכי נפוצים והכי מומלצים בישראל בקטגוריית רכבי השטח. יחד עם זאת, ישנן יצרניות נוספות בתחום כמו הונדה, ימאהה וקוואסאקי. 

לא לוותר על הבטיחות שלכם

זכרו תמיד שהבטיחות שלכם צריכה להיות תמיד מעל הכל. רכבי באגי בנויים לעמידות בתנאי שטח קיצוניים, אבל הם לא בלתי הפיכים לחלוטין. שימו לב שרכב הבאגי שאתם בוחרים בו מגיע עם שלדה שמגינה עליכם מספיק במקרה התהפכות.

חשוב גם תמיד לנהוג ברכב באגי כשאתם חגורים וחובשים קסדה מתאימה, גם אם הדבר גורם לאי נוחות. גם הנסיעה חייבת להיות אך ורק בכבישים המיועדים לכך, משום שאם תתרחש תאונה – יהיה הרבה יותר קשה לחלץ אתכם אם תתהפכו באמצע יער בלי גישה נוחה לרכב או מסוק.

לסיכום, טיולי שטח ברכב באגי יכולים להיות מהנים מאוד. מדובר ספורט אקסטרים שכל אחד מסוגל לבצע. יחד עם זאת, חשוב לבחור בדגם הכי נכון, ולשמור על כל כללי הבטיחות הנוגעים לנהיגה ברכב שטח.